Podatek drogowy w Holandii

podatek drogowy w Holandii

Według holenderskiego prawa, każdy kto mieszka na terenie Holandii jest zobowiązany do opłacania corocznego podatku drogowego. Dotyczy to także Polaków, którzy przyjeżdżają do Holandii w celach zarobkowych. Do tej pory władze Holandii przymykały oko na samochody na zagranicznych tablicach rejestracyjnych, jednakże od niedawna to właśnie obcokrajowcy są głównym celem kontroli policyjnych funkcjonariuszy prawa. Wszystko to związane jest z uchylaniem się od odpowiedzialności i niepłaceniem obowiązującego podatku drogowego przez naszych obywateli, pomimo obowiązku opłacania składek za użytkowanie samochodu. Co zrobić, aby uniknąć płacenia podatku? Jak uniknąć kary w przypadku policyjnej kontroli? Ile wynosi podatek drogowy w Holandii i gdzie można go opłacić?

Holenderski wymiar sprawiedliwości bezlitosny dla zagranicznych kierowców

Pomimo częstych kontroli policyjnych, Polacy i inni imigranci z Europy Środkowo-Wschodniej unikają płacenia podatku drogowego, co naraża rząd Holandii na wysokie straty w skali całego roku. Policjanci z tamtejszych miast nie pozostawiają złudzeń i wlepiają coraz to surowsze kary dla łamiących prawo. Ma to podobno skutecznie zniechęcić obcokrajowców do jeżdżenia bez uiszczonej opłaty drogowej.

Niestety, aby uniknąć kary policyjnej pozostaje tylko jedno wyjście, a mianowicie opłacenie podatku drogowego. Wówczas żadna kontrola policyjna nie spowoduje, że w naszym portfelu nie pozostanie nawet jedno euro. Koszt opłacenia podatku nie jest mały, a patrząc z perspektywy polskich realiów można by powiedzieć, że jest niewyobrażalnie wysoki. Ale cóż począć, chcąc użytkować samochód w Holandii trzeba płacić podatki.

Wysokość podatku jest uzależniona od rodzaju samochodu, i tak:

Samochody z silnikiem benzynowym

  • samochód osobowy, o masie 850kg – 950kg – koszt podatku: 320 EUR/rok
  • samochód osobowy, o masie 1050kg – 1150kg – koszt podatku: 512 EUR/rok

Samochody z silnikiem diesla

  • samochód osobowy o masie 950kg – 1050kg – koszt podatku: 912 EUR/rok
  • samochód osobowy o masie 1150kg – 1250kg – koszt podatku: 1200EUR/rok

Jak widać koszty są bardzo wysokie i nie warto ryzykować otrzymania mandatu, który może być jeszcze wyższy. Holendrzy już przywykli do opłacania podatku drogowe, stąd też chcą aby także obcokrajowcy poczuwali się do obowiązku i płacili rokroczne składki.

Podatek drogowy (MRB – MotorRijtuigenBelasting) obowiązuje w Holandii dla wszystkich rodzajów pojazdów mechanicznych. Dlatego warto się zastanowić, czy użytkowanie własnego auta na terenie Holandii jest naprawdę opłacalne.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Podatki i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>