O podatkach i dodatkach w Holandii aktualnie – cz.2

podatki i dodatki

Każda osoba, która pracuje w Holandii, a jej dochód nie jest zbyt wysoki powinna starać się o różnego rodzaju dofinansowania z holenderskiego Urzędu Skarbowego. W nowym roku katalog tego rodzaju świadczeń jest jeszcze szerszy. Jak uzyskać w Holandii Kinderopvangtoeslag (tzw. dodatek przedszkolny) oraz Kindgebonden Budget (dodatek do zasiłku rodzinnego)?

W artykule: O podatkach i dodatkach w Holandii aktualnie – cz.1 informowaliśmy o najbardziej popularnych świadczeniach, o jakie mogą się starać Polacy pracujący w Królestwie Niderlandów.

Wśród najbardziej popularnych świadczeń otrzymywanych z urzędu podatkowego w Holandii Belastingdienst jest dodatek do ubezpieczenia (Zorgtoeslag). Dzieje się tak dlatego, iż prawie każdy dorosły mieszkaniec kraju może udowodnić, że spełnia warunki do jego otrzymania. Warunki, które są do spełnienia, aby otrzymać Zorgtoeslag to:

  • ukończony 18 rok życia,
  • praca i mieszkanie w Holandii,
  • opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne (samodzielnie z polis ubezpieczeniowych na okres pobytu w kraju lub przez pracodawcę)
  • spełniać kryterium dochodowe, wykazując się relatywnie niskimi dochodami. Dla par (małżeństw lub partnerów podatkowych) rozliczających się wspólnie w Holandii jest to dochód w wysokości 37 100 euro, natomiast dla osób samotnych 28 400 euro.

Jaka jest kwota Zorgtoeslag w 2014 roku?
Miesięcznie z tytułu dodatku do ubezpieczenia w Holandii można otrzymać do 72 euro, niemniej rocznie kwota ta wynosi 865 euro. W przypadku osób, które są małżeństwem lub partnerami fiskalnymi kwota ta wynosi 1655 euro na rok i 138 euro miesięcznie.

Drugim popularnym dodatkiem w Holandii jest Huurtoeslag, czyli dodatek do mieszkania, o który może starać się osoba, spełniająca następujące warunki:

  • mieszka w Holandii, wynajmując mieszkanie,
  • jest zameldowana w danym mieszkaniu,
  • osiąga relatywnie niski dochód (21 600 euro rocznie),
  • płaci czynsz w kwocie mniejszej niż 700 euro na miesiąc.

Dla osób poniżej 23 roku życia oraz powyżej 65 roku życia te warunki są nieco odmienne, stąd warto przed złożeniem wniosku zweryfikować jeszcze raz możliwość uzyskania świadczenia. Spełniając powyższe warunki można uzyskać dodatek w wysokości nawet 241 euro na miesiąc, co daje 2893 euro dodatkowych pieniędzy w ciągu roku.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Podatki i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>