O podatkach i dodatkach w Holandii aktualnie – cz.1

podatki i dochody

Nowy rok, nowe dodatki, co oznacza, że osoby mieszkające i pracujące w Królestwie Niderlandów mogą sobie pozwolić na noworoczny przegląd. Warto zweryfikować, jakie świadczenia przysługują nam od holenderskiego państwa i co należy zrobić, aby je uzyskać. Urząd podatkowy w Holandii Belastingdienst ogranicza ilość decyzji przyznawanych „automatycznie”, stąd warto na własną rękę wyszukać mogące nam przysługiwać świadczenia i wypełnić odpowiednie wnioski.

Najlepszą porą na to są pierwsze miesiące roku, kiedy można starać się o dodatki związane z dochodami osiągniętymi w zeszłym roku. A jest o co się starać. Wśród najbardziej popularnych świadczeń w Holandii znajdują się:

  • dodatek tzw. przedszkolny (Kinderopvangtoeslag),
  • dodatek do zasiłku rodzinnego (Kindgebonden Budget),
  • dodatek do ubezpieczenia (Zorgtoeslag),
  • dodatek do mieszkania (Huurtoeslag).

Osoby, które wychowują dzieci do 18 roku życia mogą ponadto starać się o dwa dodatki o Kinderopvangtoeslag (tzw. dodatek przedszkolny) oraz o Kindgebonden Budget (dodatek do zasiłku rodzinnego). Aby móc otrzymać dodatek do zasiłku rodzinnego należy posiadać relatywnie niskie dochody w Holandii oraz pobierać zasiłek rodzinny (kinderbijslag).

Dodatki te przysługują wyłącznie osobom, pobierającym zasiłek rodzinny. Bez niego nie można starać się uzyskiwać sam dodatek. Kryterium dochodowe określające możliwość starania się o dodatek Kindgebonden Budget wynosi 39 000 euro osiągniętych dochodów rocznie. Żeby móc otrzymywać dodatek w maksymalnej wysokości, dochody te nie powinny jednak przekroczyć kwoty 26 100 euro.

Dodatek do zasiłku rodzinnego Kindgebonden Budget zależy także od wieku dziecka. Im starsze jest dziecko, tym świadczenie wypłacane przez Belastingdienst będzie większe.

Dodatek rodzinny na dzieci zależny jest bardzo od sytuacji rodzinnej, finansowej oraz ilości i wieku dzieci i wynosi maksymalnie od 1000 do 1600 euro rocznie.

Z kolei dodatek za opiekę nad dzieckiem, czyli tzw. dodatek przedszkolny Kinderopvangtoeslag wynosi około 6 euro za godzinę pobytu dziecka w żłobku lub przedszkolu.

Z Nowym Rokiem pojawiają się kolejne możliwości uzyskania zastrzyku gotówki z holenderskiego urzędu podatkowego. Kto może uzyskać dodatek do mieszkania lub ubezpieczenia? Zapraszamy do lektury kolejnej części artykułu: O podatkach i dodatkach w Holandii aktualnie – cz.2

Ten wpis został opublikowany w kategorii Podatki i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>