Młodzi Polacy tylko do Holandii. O najnowszych wynikach badania emigrantów

PE_NL_tulipan

Według badań przeprowadzonych przez holenderski Urząd do spraw Społecznych i Kulturowych wynika, że w Holandii mieszka ponad 150 tysięcy Polaków. W badaniu wzięło udział 600 z nich. Są to ludzie zarejestrowani w gminie niderlandzkiej, którzy wyjechali do Holandii po wejściu Polski do Unii Europejskiej, czyli po 2004 roku. Do wyjazdu z kraju zapewne zmusiła ich ciężka sytuacja materialna, z którą borykali się w Polsce.

Ponad 40 procent ankietowanych w przedziale wiekowym 15-24 lata ma jedynie podstawowe wykształcenie. Młodzi ludzie, będący w tym wieku, niejednokrotnie żalą się, że źle się czują w Niderlandach i rzadko mają bezpośredni kontakt z Holendrami, zapewne z powodu bariery językowej. Ponadto, prawie co piąty z nich jest bezrobotny. To niepokojące dane, ale łatwo je wytłumaczyć. Młodzież w badanym państwie może mieć problemy z wykształceniem spowodowane wyjazdem z kraju w młodym wieku, a co za tym idzie koniecznością dostosowania się do nowych szkół, wymogów edukacyjnych, oraz nauką języka. To zrozumiałe, że kończą szkoły z pewnym opóźnieniem. Polacy jednak starają się nadrobić zaległości, a po ukończeniu edukacji czekają ich zupełnie inne warunki zatrudnienia i płacy, niż w kraju ojczystym.

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja u osób starszych, czyli tych powyżej 24-go roku życia. Ci mogą pochwalić się wykształceniem średnim lub wyższym. Wykazują także chęć do integracji z rodowitymi mieszkańcami- ponad 40% z nich czynnie uczy się języka poprzez uczestnictwo w kursach językowych. Duża część ankietowanych utrzymuje kontakty z Holendrami nie tylko na tle zawodowym. Spośród wszystkich respondentów ponad połowa deklaruje, że w przeciągu pięciu najbliższych lat nie przewidują rezygnacji z pobytu w Holandii.

Według socjologów, Polacy mają pewne problemy z asymilacją w obcym kraju, jednak starają się integrować z obywatelami Holandii i nie dążą do utworzenia odrąbnej grupy kulturowej, dlatego też uważani są za grupę z „potencjałem integracyjnym”. Nasi rodacy mają opinię dobrych pracowników, są zdeterminowani i gotowi do podjęcia pracy w każdych warunkach. Niderlandy to dobre miejsce na rozpoczęcie kariery zawodowej, zdobywanie doświadczenia. Miejsce dla siebie znajdą tam także osoby, które od lat pracują w kraju, jednak są niezadowolone ze swoich zarobków.  W dobie XXI wieku ludzie stają się bardziej otwarci, szukają nowych doświadczeń, a granice-kiedyś pilnie strzeżone- praktycznie przestały istnieć.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Newsy i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>