Auto „na polskich blachach” w Holandii – czy czeka nas obowiązek podatkowy? – cz.1

Auto w Holandii

Czy można jeździć autem w Holandii na polskich tablicach rejestracyjnych? Czy muszę płacić podatek drogowy za samochód na polskich „blachach”? W tym artykule podpowiadamy, jak poruszać się autem w świetle holenderskiego prawa drogowego.
Gdy przebywasz i/lub pracujesz w Królestwie Niderlandów przez okres trzech miesięcy, możesz w tym czasie poruszać się na holenderskich drogach autem na „polskich blachach”. Gdy po trzech miesiącach zjeżdżasz do Polski i później na nowo wracasz do Holandii termin ten się nalicza od nowa, dzięki czemu kolejny kwartał masz prawo jeździć na polskich tablicach i jesteś zwolniona/y z obowiązku zapłacenia podatku drogowego za jazdę samochodem po Holandii. Na wszelki wypadek warto jednak zawsze, w razie kontroli drogowej mieć przy sobie dowody przebywania/zjeżdżania do Polski, jak np. paragony czy wydruki z konta bankowego.

Cz wiesz kto musi płacić podatek drogowy w kraju tulipanów? Koniecznie przeczytaj artykuł: Podatek drogowy w Holandii

Jazda na polskich tablicach w Holandii jest dozwolona w sytuacji gdy wykażesz większe powiązanie z Polską, a nie z Królestwem Niderlandów, czyli wtedy, kiedy:
- co trzy miesiące wyjeżdżasz do Polski i jesteś w stanie to udowodnić organom podatkowym i służbie drogowej;
- jesteś zameldowana/y w Polsce, a nie w Holandii,
- w Polsce masz rodzinę (żonę/męża, dzieci),
- jesteś właścicielem nieruchomości (domu lub mieszkania własnościowego) w Polsce,
- masz polski rachunek bankowy,
i wówczas opłaty za użytkowanie samochodu ponosisz w Polsce.

Spełniając powyższe wymogi masz prawo korzystać ze zwolnienia z opłaty podatku drogowego i nie musisz przerejestrowywać samochodu na stacji kontroli pojazdów – RDW na holenderskie blachy. Stanie się to dopiero koniecznością wtedy, kiedy zameldujesz się w Holandii lub będziesz tutaj przebywać ciągle przez okres powyżej 3 miesięcy.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Newsy i oznaczony tagami , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>